Základná škola Dunajská Lužná

ilustrácia detí

ZÁKLADNÁ ŠKOLA
Školská 257/22
900 42 Dunajská Lužná
tel.: 02/45980 229, 0911 444 355
e-mail: zsdunajskaluzna@zsdunajskaluzna.sk

Vyhľadať

My deviataci v Prahe

Informácie o škole

Informácie pre rodičov

Informácie pre žiakov

My deviataci v Prahe

Koncoročný výlet deviatakov spečatil školský rok 2022/2023. Stovežatá Praha nás očakávala celkom prijateľným počasím, neopakovateľnou atmosférou metropoly Českej republiky a pokojnou hladinou Vltavy. Ešte pred Prahou sme však v prvý deň navštívili Mladú Boleslav a firmu Škoda. Zoznámili sme sa s výrobou áut od obyčajného plechu až po limuzíny na testovacej dráhe. Zaujímavú, no namáhavú prácu zamestnancov sme sledovali s pani sprievodkyňou, ktorá odpovedala na všetky naše zvedavé otázky. Návštevu sme ukončili v múzeu motoristických skvostov i nikdy nezverejnených prototypov áut či áut Škoda z filmov. Druhý deň sme začali v Chocostory, výrobni belgickej čokolády. V múzeu sme spoznali čokoládové zrnká ako platidlo. Zistili sme, že čokoláda je prospešná zdraviu a ochutnali sme pravú, čistú, silnú tekutú čokoládu. Vo výrobni sme sa obliekli do plášťov a pustili sme sa do vlastnej ručne robenej sladkej tabuľky. Posilnení a plní energie sme sa vydali lanovkou na Petřín. Tí, čo vládali zdolať rozhľadňu, si urobili neuveriteľné zábery celej metropoly. Cestou z Petřína nás očakávala expozícia múzea miniatúr. Nevedeli sme sa vynadívať na majstrovské diela pod mikroskopom – obrázky na vlásku, zrnku ryže či maku. Po múzeu hurá na Hradčany! Hradná stráž je neodmysliteľnou súčasťou areálu Pražského hradu. Vidieť mužov v uniformách a rozosmiať ich bola hlavná úloha dňa, žiaľ, nepodarila sa. Vzorne strážili aj nás. Popoludní sme si prvýkrát v živote vyskúšali ťažký život nevidiacich. Zaujali nás špeciálne spoločenské hry, no najviac hodinka v úplnej tme. Prešli sme bytom, chatou, galériou, ulicou i barom úplne bez zraku a s nastraženými ostatnými zmyslami. Toto múzeum bolo skvelé, no hlavne poučné zavŕšenie dňa. Večer sme si už len oddychovo vychutnávali Vltavu a večernou plavbou sme ukončili druhý deň v metropole.

Tretí deň sme sa po výdatných raňajkách a šikovnom zbalení kufrov, bez dlhého čakania v rade ocitli v katedrále sv.Víta, pred najstaršími a najkrajšími vitrážami. Cesta dole do mesta k najstaršiemu stojacemu mostu cez rieku Vltavu, Karlovmu mostu, bola ocenená čarovnou atmosférou, popretkávanou tónmi miestnych umelcov. Nechceli sme veriť, že značka nad našimi hlavami, na ktorú nás upozornila pani učiteľka,  značí povodeň z roku 2002, ktorú spôsobila pražská rieka. Vzápätí nám naši učitelia chceli niečo ukázať, neprezradili čo, no veľkým prekvapením bola Lennonova stena. Tu sme sa naozaj vybláznili pri robení fotiek a videí. Trojdňový maratón zážitkov, histórie aj zábavy sme zavŕšili dlhoočakávanými nákupmi v centre.

Za exkurziu a výlet v jednom ďakujeme pani učiteľkám Bakovej, Cinovej, Hubáčovej a pánovi učiteľovi Labisovi.

                                                                                                                                                                  deviataci