Základná škola Dunajská Lužná

ilustrácia detí

ZÁKLADNÁ ŠKOLA
Školská 257/22
900 42 Dunajská Lužná
tel.: 02/45980 229, 0911 444 355
e-mail: zsdunajskaluzna@zsdunajskaluzna.sk

Vyhľadať

Výlet Londýn, Brusel

Informácie o škole

Informácie pre rodičov

Informácie pre žiakov

Výlet Londýn, Brusel

V pondelok popoludní 12. júna sme plní očakávania nastúpili do autobusu, ktorý sa stal na pár dní naším „druhým domovom“ a vydali sa na ďalekú cestu – smer Brusel a Londýn. Po nočnej jazde sme vystúpili pri  Atómiu, najznámejšej dominate Bruselu. Navštívili sme Európsky parlament, dozvedeli sme sa zaujímavé informácie o jeho zložení a fungovaní, odfotili sme sa v sále, kde sa hlasuje o našej budúcnosti. Popoludnie sme strávili v historickom centre Bruselu, ochutnali belgické vafle na nádhernom námestí Grand Place, aj národné jedlo – hranolky. Dokonca sa tu konajú majstrovstvá v ich príprave.  Nemohli sme vynechať obľúbený cieľ turistov, bronzovú sošku Manneken Pis, ktorý ciká do fontány už vyše štyristo rokov. Na druhý deň dopoludnia sme nastúpili vo francúzskom Calais na trajekt, ktorý nás previezol z pevniny na britské ostrovy. Počas plavby sme sa kochali pohľadom na oslňujúce Biele útesy doverské, ktoré tvoria vstupnú bránu do Anglicka. Po príchode do Londýna sme absolvovali  prechádzku vo Westminsteri, započúvali sme sa do hlbokých zvukov Big Benu, obdivovali gotickú katedrálu a budovu Parlamentu.  Londýn z výšky sme si mohli pozrieť počas polhodinovej jazdy v kapsule Londýnskeho oka, najvyššieho vyhliadkového kolesa v Európe a vďaka krásnemu slnečnému počasiu sme mali Londýn ako na dlani. Popoludní sme sa ocitli na Trafalgar Square s majestátnou budovou National Gallery.  Na Piccadilly Circus sme sa odfotili pred známymi neónovými reklamami, ktoré sa tu objavili už v prvej polovici 20. storočia. Naše kroky potom viedli  k Buckinghamskému palácu, kde na nás dýchla atmosféra nedávnej korunovácie kráľa Karola III., a všade už finišovali prípravy na sobotné panovnícke narodeniny. Posledný deň nášho pobytu v Londýne sme začali plavbou po rieke Temža, kde sa nám naskytli fascinujúce pohľady na ďalšie londýnske ikony – mrakodrap  The Shard či „Uhorku“. Veľkým zážitkom bola aj prehliadka historickej dominanty Tower Bridge, kde sme sa prešli cez presklenú podlahu a mali sme možnosť vidieť aj proces zdvíhania mosta. Zaujímavý deň sme zavŕšili nákupmi suvenírov pre našich blízkych na rušnej Oxford Street. Tak trochu adrenalínovým zážitkom boli naše jazdy v londýnskom metre, najstaršom na svete. Nikto sa nestratil a pani učiteľky Hubáčová, Baková, Cínová a Čúzyová nás pochválili za disciplinovanosť a dochvíľnosť počas celého výletu. Veľmi sme si obľúbili aj nášho sprievodcu Martina, od ktorého sme sa dozvedeli veľa zaujímavostí. Aj keď sme boli občas unavení, výlet sme si veľmi užili. V piatok  v noci sme šťastne dorazili domov a poďakovali sme sa aj pánom šoférom za bezpečný návrat.

Ing. J. Čúzyová a výletníci