Základná škola Dunajská Lužná

ilustrácia detí

ZÁKLADNÁ ŠKOLA
Školská 257/22
900 42 Dunajská Lužná
tel.: 02/45980 229, 0911 444 355
e-mail: zsdunajskaluzna@zsdunajskaluzna.sk

Vyhľadať

Paríž 2024

Informácie o škole

Informácie pre rodičov

Informácie pre žiakov

Paríž 2024

V pondelok, 20. mája napoludnie, sme nastúpili do autobusu a plní očakávania sme sa vydali na dlhú cestu cez Českú republiku a  Nemecko do cieľa našej cesty, metropoly Francúzska, Paríža. Po nočnej jazde sme vystúpili pri ikone mesta – majestátnej Eiffelovej veži, ktorú Parížania láskavo volajú Železná dáma. Výťahom sme sa vyviezli až na najvyššie 3. poschodie, odkiaľ sme mali Paríž ako na dlani. Popoludní sme sa presunuli na vŕšok Trocadéronajslávnejší a najkrajší spot na pozorovanie Eiffelovej veže. Večer sme absolvovali plavbu z prístavu Bateaux Mouches po rieke Seina, plavili sme sa pod mostom Pont Neuf, okolo gotickej katedrály Notre Dame, obdivovali sme budovu Musée d’Orsay a Sochu slobody. Na druhý deň nás autobus odviezol do Versailles, niekdajšej kráľovskej rezidencie, zapísanej aj v Zozname  svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Prechádzali sme sa nádhernými záhradami, veľkolepým dielom krajinnej architektúry. Na malú schovávačku sme sa zahrali v labyrinte nádherne tvarovaných stromov a kríkov za zvuku spievajúcich fontán. V zámku nás uchvátila Zrkadlová sieň, v ktorej sa nachádza 357 zrkadiel a bola dejiskom historických udalostí, vrátane podpisu Versaillskej zmluvy. Po návrate do centra Paríža sme vystúpili pri komplexe budov Invalidovne, aby sme si pozreli impozantnú hrobku Napoleona  Bonaparteho. Dievčatá iste ocenili, že si mohli na slávnej Champs-Élysées  pozrieť výklady najznámejších svetových módnych značiek. Na samom vrchole tohto nádherného bulváru tróni Víťazný oblúk – srdce Paríža a miesto významných osláv. Tretí deň sme sa metrom odviezli ku katedrále Notre-Dame, ktorú sme mohli obdivovať len zvonka. Je symbolom odolnosti a krásy a po požiari v roku 2019 je stále v rekonštrukcii. Pri Notre- Dame sme nakúpili suveníry pre našich najmilších, zväčša eiffelovky v rôznych podobách, farbách a veľkostiach. Naše ďalšie kroky viedli k budovám Louvru, snúbi sa v nich modernosť i história. Potulky Parížom sme zavŕšili prechádzkou po najvyššom parížskom kopci Montmartre, obdivovali sme prácu pouličných maliarov i žiarivo biely rímskokatolícky kostol – Baziliku Sacré-Cœur. Práve toto miesto je ako stvorené na ochutnávanie francúzskych špecialít, a tak sme ani my neodolali. Trochu adrenalínovým zážitkom boli jazdy parížskym metrom a naše ranné vstávania, ale všetci sme boli disciplinovaní a pani učiteľky Hubáčová, Čúzyová a Tůmová nás pochválili aj za dochvíľnosť počas celého výletu. Atmosféra Paríža je už nasiaknutá nadchádzajúcimi olympijskými hrami, všadeprítomné sú dopravné obmedzenia a úpravy exteriéru známych objektov. Od našej sprievodkyne sme sa dozvedeli množstvo zaujímavých informácií, výlet sme si užili a s novými zážitkami sme sa v piatok šťastne vrátili do našich domovov.

Ing. Jana Čúzyová, Mgr. Ivana Hubáčová, Mgr. Barbora Tůmová