Združenie rodičov a priateľov školy (ZRPŠ)

Schôdzky ZRPŠ 2022/2023

Orgány ZRPŠ

Orgánmi ZRPŠ sú:

1. členská schôdza
  2. predsedníctvo ZRPŠ
  3. predseda ZRPŠ
  4. revízor ZRPŠ

Právna forma a zameranie ZRPŠ

Združenie rodičov a priateľov školy pri ZŠ Dunajská Lužná (ďalej ZRPŠ) je občianske združenie s právnou subjektivitou združujúce rodičov, zákonných zástupcov, žiakov a priateľov, ktorých prvoradým záujmom je pomáhať pri fyzickom a duševnom zveľaďovaní školy. Združenie má právo vystupovať v právnych vzťahoch.
Stanovy združenia boli schválené na členskej schôdzi dňa 14.1.2003 a vzaté na vedomie Ministerstvom vnútra SR. ZRPŠ bolo založené na dobu neurčitú.

Činnosť ZRPŠ

Hlavnou činnosťou Združenia je:

• pomáhať pri riešení pedagogicko-organizačných a výchovno-vzdelávacích otázkach školy a aplikácii všeobecne záväzných právnych predpisov v podmienkach školy,
  • finančne a organizačne zabezpečovať kultúrne, športové, vedomostné, environmentálne a iné súťaže a podujatia určené žiakom školy vrátane odmeňovania víťazov,
  • poskytovať finančné prostriedky na odmeňovanie žiakov za výborné vzdelávacie výsledky, aktivitu vo verejnoprospešnej činnosti alebo iné mimoriadne zásluhy,
  • finančne a organizačne sa podieľať na zabezpečovaní plaveckých a lyžiarskych kurzov, škôl v prírode, exkurzií a školských výletov,
  • poskytovať finančné prostriedky na úhradu cestovného pre žiakov ZŠ,
  • pomáhať pri zveľaďovaní priestorov školy a skvalitňovaní pobytu žiakov v priestoroch školy.

Kto je členom ZRPŠ

Členom ZRPŠ je rodič, zákonný zástupca žiaka navštevujúceho ZŠ alebo iná osoba, ktorá o to požiada písomnou formou po zaplatení schváleného členského príspevku pre príslušný školský rok.

Práva a povinnosti člena ZRPŠ

Člen má právo:

• podieľať sa na činnosti ZRPŠ,
  • voliť a byť volený do orgánov ZRPŠ,
  • zúčastňovať sa na podujatí organizovaných ZRPŠ,
  • podávať návrhy a pripomienky prispievajúce ku skvalitneniu jeho činnosti,
  • zúčastniť sa členskej schôdze a byť priamo alebo písomne informovaný o činnosti ZRPŠ a jeho hospodárení.

Člen je povinný:

• dodržiavať stanovy a zásady hospodárenia,
  • plniť rozhodnutia orgánov ZRPŠ,
  • platiť členský príspevok schválený členskou schôdzou pre príslušný školský rok.

Výška príspevku na šk. rok 2021/2022

20 EUR na každého žiaka

Zľava sa na deti vo viacdetných rodinách neuplatňuje, pretože príspevky ZRPŠ sa využívajú predovšetkým na úhradu vstupného do kultúrnych ustanovizní a na dopravu do týchto zariadení, ktoré sa hradia vždy na konkrétnu osobu.
Zákonní zástupcovia žiakov, ktorí sú v hmotnej núdzi, platia ½ z celkovej sumy, teda 10,- eur.
Sumu je možné zaplatiť jednorazovo alebo si ju rozdeliť na viacero častí.