Základná škola Dunajská Lužná

ilustrácia detí

ZÁKLADNÁ ŠKOLA
Školská 257/22
900 42 Dunajská Lužná
tel.: 02/45980 229, 0911 444 355
e-mail: zsdunajskaluzna@zsdunajskaluzna.sk

Vyhľadať

Naši štvrtáci a škola v prírode

Informácie o škole

Informácie pre rodičov

Informácie pre žiakov

Naši štvrtáci a škola v prírode

Naši štvrtáci sa v dňoch od 15.4. – 19.4.2024 zúčastnili Školy v prírode v Čertove, v osade obce Lazy pod Makytou. Malebná osada leží v Javorníkoch pod hlavným hrebeňom, pod vrchom Malý Javorník. Táto pohraničná oblasť medzi Slovenskom a Moravou sa nazýva aj miestom, kde sa čerti ženia. Čertov má jedno z najčistejších životných prostredí na Slovensku.

Po príchode do spomínaného prostredia sme sa ubytovali v hoteli František. Po obede a krátkom odpočinku sme sa zoznámili s animátormi a vrhli sme sa na pripravený program. V pondelok žiakov čakalo rozdelenie do tímov. Každý tím si vytvoril svoj štít a zvolil si svojho náčelníka „jarla“. Spoločne spoznávali vikingskú abecedu. V utorok dopoludnia bol ten správny čas na aktivity v bazéne. Po popoludňajšom odpočinku čakala žiakov aktivita, počas ktorej museli zarobiť čo najviac peňazí a hlavne, čo najrýchlejšie. V stredu bol na programe výlet na Trenčiansky hrad. Už cesta do Trenčína bola pre mnohých žiakov zážitkom. Prišiel pre nás poschodový autobus! Na Trenčianskom hrade si žiaci pozreli Studňu lásky, pri ktorej si vypočuli aj povesť o Fatime a jej milom Omarovi. Pozreli sme si aj kasáreň, hladomorňu, či južné opevnenie hradu. Hlavným cieľom bola Matúšova veža, do ktorej sme vošli cez Ľudovítov palác. Počas výstupu na vežu mali žiaci možnosť vidieť expozíciu pracovne Matúša Čáka Trenčianskeho. Výhľady z Matúšovej veže boli očarujúce. Popoludní si pre nás animátori pripravili skvelú aktivitu, počas ktorej si žiaci vytvorili svoj „biznis“ v podobe služieb ako napríklad masérske služby, strašidelná izba, tetovacie štúdiá, maľovanie portrétov, hranie kariet… Služby využili pani učiteľky, pani vychovávateľky aj animátori. A teda, zabavili sa a nasmiali sa všetci. Vo štvrtok bola v pláne túra na Kohútku. Ráno bolo krásne počasie, slniečko vykúkalo z poza hôr. Nebol dôvod meniť program. Pozitívne naladení sme sa pripravili na turistiku. Keď sme sa začali zhromažďovať, začali intenzívne padať krúpy veľké ako hrach. Po niekoľkých desiatkach minút krúpy prestali a tak sme sa vydali na turistku. Kohútku sme síce nevyšli, ale takmer tri hodiny v horskom prostredí nám veľmi prospeli. Večer nás čakalo ešte vyhodnotenie našej úžasnej školy v prírode a rozlúčková diskotéka. Na parkete to žilo a nikto nezostal sedieť. V piatok bol deň odchodu. Dopoludnia sme ešte využili multifunkčné ihrisko a po obede sme sa už vydali na cestu domov.

Celý náš týždeň sa niesol v duchu dobrodružstva, športu, tajomstva, kreativity, spolupráce, komunikácie, vytrvalosti ale aj poriadkumilovnosti. Žiaci si prostredníctvom rôznych aktivít upevňovali vzťahy v kolektíve, rozvíjali prosociálne cítenie, svoju šikovnosť, talent i tvorivosť. Zamerali sme sa aj na environmentálnu výchovu, regionálnu výchovu a ľudovú kultúru, finančnú gramotnosť a dopravnú výchovu.

Počasie bolo počas celého týždňa typicky aprílové. No i napriek tomu si žiaci školu v prírode naplno užili. Žiaci výborne zvládli odlúčenie od rodiny. Všetci boli spokojní a nadobudli nové poznatky formou zážitkového učenia.

Poďakovanie patrí pani učiteľkám PaedDr. Jane Petrovej,  Ing. Zuzane Štellerovej, Mgr. Jane Drmelovej, pani vychovávateľkám Viere Kollárovej, Eve Konrádovej, Bc Márii Kundlákovej, Bc. Viktórii Hurtonyovej za starostlivosť a profesionálne odvedenú prácu, vedeniu školy za možnosť zorganizovať túto skvelú školu v prírode, žiakom za ich správanie a zodpovednosť a rodičom za ich dôveru.

PhDr. Andrea Violová