Valentínska kvapka krvi

Valentínska kvapka krvi

Vo štvrtok 15. 2. sme vymenili naše lavice za krátku návštevu na obecnom úrade. Práve sa konala akcia „ Valentínska kvapka krvi“.

Na obecnom úrade nás srdečne privítala pani riaditeľka Červeného kríža spolu s pani doktorkou Gálfiovou a inými dobrovoľníkmi ČK. Pani doktorka nám trpezlivo a so zanietením porozprávala všetko dôležité o krvi. Dozvedeli sme sa, prečo je pre nás krv dôležitá, koľko krvi má dospelý človek, koľko môže darovať, ako často môže darovať a mnoho iných zaujímavostí. Taktiež nám ukázali plakety, ktoré darcovia získavajú pri viacnásobných odberoch. Veľmi sa nám všetky páčili, no najmä tá najcennejšia Kňazovického medaila.

Po absolvovaní teoretickej časti sme dostali rúška a vkročili do miestnosti, kde už sestričky a doktorky starostlivo odoberali krv darcom. Všetkým sme darovali vlastnoručne vyrobené valentínske srdiečka a zarecitovali sme veľmi citlivú a krásnu báseň. Ľudia boli dojatí a rovnako aj my – deti.

Videli sme celý postup odberu krvi, skúsili teplotu odobranej krvi a dokonca sme prišli včas, aby sme videli naše tri pani učiteľky, ako im berú krv.

Bol to pre nás zážitok a my sme odchádzali do školy nielen s občerstvením v rukách, ale aj  s netrpezlivosťou, kedy sa už aj my budeme môcť stať darcami krvi.

Pretože ako povedala pani doktorka Gálfiová:

„ Pre nás je to len kvapka, ale pre niekoho môže znamenať život.“

Ďakujeme.                                                                                                         žiaci 3.D, 3.E

Mgr. Martina Kubišová                                                                                                           PaedDr. Darina Opátová